Epoksi Zemin Kaplama

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama, beton zeminlerin partiküler bir düzlem oluşturulmak sureti ile korunması amacıyla zemine uygulanan kimyasal reçinedir. Sağlam, dekoratif, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasından dolayı birçok zeminlerde kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplama, yapı sektöründe çok amaçlı kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplama uygulamasını diğer uygulamalardan öne çıkaran özellik epoksinin yüksek yapışma kapasitesinin olmasıdır. İlk olarak betondaki kılcal çatlakların tamirinde ve betona donatı yapıştırılmasında kullanılmıştır.

Epoksi zemin kaplama çeşitli kimyasal maddelerin dışında doğal olaylar olan; yağmur, fırtına, kar ve donma gibi en kötü koşullarda bile dayanıklılığını koruyan özelliklere sahiptir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ

  • Kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı zeminler oluşturur.
  • Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir.
  • Kolay temizlenme özelliği. Agrega ilavesi ile kaymaz zeminler elde edilebilir.
  • Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir.
  • Estetiktir.
  • Solvent içermez.
  • Çok renk ve desen seçeneğine sahiptir.
  • Uzun ömürlü ve kokusuzdur.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA KULLANIM ALANLARI

Epoksi Zemin Kaplama, ilk aşamalarda daha çok fabrikalar ve kimyasal alanlarda dayanıklılığından dolayı tercih edilmiştir fakat şık ve çeşitli figürler uygulanabilmesi hatta çok renk ile aynı anda kullanılabilmesi sebebi ile günümüzde daha fazla alanlarda tercih edilmektedir.

Otoparklar : Daha çok şerit ve benzeri işaretlerin zemine kalibre edilmesi sebebi ile epoksi zemin kaplama otoparklarda en çok tercih edilen uygulamalardır. Şık ve parlak görüntüsü ile göze hitap eder ve görüntü olarak insanları tatmin eder.

Hastaneler : Epoksi zemin kaplama hastanelerde tercih edilmesinin en önemli nedeni kesinlikle kolay temizlenebilir olmasıdır. Yoğun trafikte kolay aşınmaması ve yıpranmaması da tercih nedenlerinden biridir.

İlaç ve Kimyasal Fabrikalar : Fabrikalarda ağırlıklı olarak trafik olan alanlardır ve dayanıklılık ön planladır fakat burada bir diğer etken ise fazlalıkla kimyasal madde ile zeminin temas etme durumu mevcuttur buda epoksi zemin kaplama uygulamasını fabrikalarda ön plana çıkarmaktadır.

Depolar : Bildiğiniz gibi depolar da ağırlık olarak trafik olan alanlardır ve daha çok ağır araçlar kullanılır. Forklift bu araçların başında gelir ve zemine desen, işaretlemelerin kolay uygulanabilmesi epoksi zemin kaplama uygulamasını tercih nedenlerindendir.