Renkli Beton Uygulaması

Renkli beton uygulaması, yüzey serleştirici rengine göre imal edilen ve dekoratif özelliği ön planda olan beton ve renkli beton uygulaması uygulamalardır.

Baskı beton uygulamalarında en önemli unsur, pratiklik olması ve geniş alanlarda büyük parçalar halinde üretilebilmesidir. Bu uygulamalarda kullanılan malzemelerle beton yüzeyin dayanımı, normal betona göre birkaç kat artar. Estetik, renkli ve dekoratif bir yüzey oluşturur. Beton yüzeyinin emici özelliği azalır. Beton yüzeyindeki tozumayı azaltır ve kolay temizlenir. Beton yüzeyinde düşük su/çimento oranı sayesinde yüksek mukavemetler oluşur. Uygulanan sertleştirici beton yapının bir parçası olur. Betonda donma-çözülme sonucunda ortaya çıkan pullanmaya karşı direnç gösterir.

Teknolojik gelişmeler ve uygulama tekniğindeki kalite artışı, bu tip uygulamaları tercih edilir hale getirmiştir.

Renkli beton kullanım alanları olarak iç ve dış zeminlerde kullanılabilir. Araç ve yürüyüş yolları, kaldırımlar, alışveriş merkezleri, otoparklar, meydanlar ve fuar alanları.

Sarı, mavi, beyaz gibi açık renklerde malzeme en az 6-7 kg/m2 ve 1/3 oranında 3 kerede uygulanmalıdır. Perdahtan hemen sonra kalıp ayırıcı yüzeye serpilir ve kalıplar ile baskı işlemine geçilir.1-2 gün sonra yüzey basınçlı su ile istenilen etki ve görüntü elde edilene kadar yıkanır. Derzler 1-3 gün içerisinde kesilir.

Renkli beton, yüzey serleştirici rengine göre imal edilen, dekoratif özelliği ön planda olan beton uygulamalardır. Modern tekniklerle üretilen, farklı renk seçenekleri ile estetik bir malzeme olan Renkli Beton, hem dikey hem de yatay uygulamalarda kullanılabiliyor.